Visionnaire Koleksiyonlarının Çevre Duyarlılığı

Home / Blog Yazıları / Visionnaire Koleksiyonlarının Çevre Duyarlılığı
Visionnaire Koleksiyonlarının Çevre Duyarlılığı

Visionnaire Koleksiyonlarının Çevre Duyarlılığı

Visionnaire, Salone del Mobile 2017 fuarında Greenery isimli koleksiyonuyla doğanın yeniden incelenmesi, daha iyiyi arama ve yenilenme dürtülerinin sembolü olmuştur. Lüx markanın ürünlerini karakterize eden ilkel formlar için dengeli malzeme arayışıyla başlayan Greenery koleksiyonu, düşük çevresel etkiler ile yüksek çevresel duyarlılığı amaçlayan eko-sürdürülebilir bir temaya sahiptir. Visionnaire markası yeniden evrimleşmesini amaçladığı köklerinin, lüks ve iç dekorasyonun, geleceğe duyarlı bir bakış açısıyla yaklaşmasını hedefliyor. Visionnaire, koleksiyonlarını çevre duyarlılığını gözeterek üretiyor. Bu bağlamda Greenery’nin günlük hayatımızda bizlere sunduğu şeyleri, küresel seviyede; kentsel planlama, mimari, yaşam tarzı ve tasarım seçenekleri ile hayatımıza yansıtıyor.

Salone del Mobile’in Milano’daki bu sayısında, Visionnaire’ın bu iç mekan koleksiyonunun sadece yaşam tarzı sayesinde çağdaş dünyayı okumayı amaçlayan değil, aynı zamanda bakir ormanları, dünyanın tüm enlem ve boylamlarını içeren mimari yapıyı bizlerle paylaştığından bahsediyor. Greenery koleksiyonu tabiatın nötr halidir. Modern yaşam ritüelleri içerisinde sıkılan insan, fiziksel güzelliğe ve tabiatın içsel harmonisine kapılmak için çok fazla istek duyar. İşte bu noktada Greenery dünyanın her köşesinde görebileceğimiz bir gölge olarak hissedilebiliyor. Yeşilin taze ve sarının parıldayan tonlarıyla baharın ilk günlerini, doğallığı ve bereketi çağrıştırıyor. Temiz hava solumayı ve oksijenle dolu yeni hayatları yaşamanın gerekliliğini hatırlatıyor. Marka, çağdaşlığın dilini kullanarak kendini yeniden anlatma arzusunu benimsiyor. Başarısının yegane sebeplerinden biri olan “haute couture” işçiliğini güçlendirip titizlikle üretilmiş yeni koleksiyonun her ögesinde; yenilikçi malzemeler ve işçilik araştırması, doğru dizgisi oranlarıyla lüks iç mekanlar için örnek teşkil ediyor.

Koleksiyon amacı doğrultusunda çevre dostu sürdürülebilirlik özelliğine sahip ve çevreyi en az etkileyecek alternatif malzemelerle çalışıyor. Yatakların ve kanepelerin yapımı için kullanılan ahşap; bitkisel stoklama sistemli tarlalardan sağlanıyor ve seçilmiş ağaçların doğru yaşta kesilmesi ve sonrasında yeniden dikilmesi hususlarına dikkat ediyor. Süspansiyon sistemleri için petrol esaslı elastik kayışlardan vazgeçerek Hint keneviri tercih ediyor. Yine aynı doğrultuda hayvan dünyasına saygı ile yaklaşan Visionnaire, kesim için belirlenmiş hayvanların tüylerini kullanarak hayvanların gereksiz acı çekmelerini önlüyor. Koleksiyonda yer alan döşemelerde; keten, yün, pamuk ve diğer elyaflardan türetilmiş, kesin protokollerle kontrollü dokuma işlemine tabi tutulan doğal elyaflardan kumaşlar, doğal boyalar ve bitkilerden elde edilen renk tonları kullanılıyor. Deri için kimyasal ve metalik katkılar olmayan sadece sebze boyaları (beyaz-beyaz) ile bronzlaşma işlemi yapıyor.

Yorum Yapabilirsiniz

Your email address will not be published.